Jag brukar vanligen inte lägga upp misslyckade försök – tro mig, ni skulle tröttna snabbt – men det här kan vara intressant ändå.
Kan man göra gelé med syltsocker? Absolut. Om du bara har pektinfattiga bär och inget annat geleringsmedel så kör på. Kommer det bli den bästa gelén? Nej.
Gelé gjord med syltsocker tenderar att få en grynig textur, som inte är den roligaste, även om smaken och konsistensen är bra i övrigt. Fördelen är att det överhuvud taget går att göra gelé på pektinfattiga bär, och att det går att göra gelé med mindre socker och kort koktid.
Rödvinbärsgelé med syltsocker
1 liter röda vinbär
1 msk vatten
1,5 dl syltsocker
Lägg vinbären i en kastrull och häll i en bottenskyla vatten. Koka 3 minuter, mosa bären med en stöt eller liknande och koka 2 minuter till. Häll i en silduk och låt rinna av väl. Koka den avrunna saften 4 minuter tillsammas med 8 dl syltsocker per liter saft. Skumma väl och häll upp i väl rengjorda burkar. Förvara mörkt och svalt. Det tar några timmar för gelén att stelna. Recepet ger ca 3 dl gelé.


Hej! Varför står det 1,5 det syltsocker när det sedan står 8 dl/ liter avrunnen saft?
Med vänlig hälsning,
Gertrud Bender
Undrar damma sak
Birgitta
Hej! Väntar på svar från augusti FÖÖTA åtet
Menar FÖRRA året
För det kan säkert variera hur mycket saft det blir av bären. I slutet står det att receptet ger 3 dl gelé. Alltså behövs det flera liter bär för att få ihop 1 l saft och kunna använda 8 dl socker.
Annikas svar är helt rätt!